Návrh
Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky podľa § 12 ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov ustanovuje:
(1) Tento výnos upravuje spôsob uvádzania výživovej hodnoty potravín pri ich umiestňovaní na trh pre konečného spotrebiteľa, ako aj reštaurácie, nemocnice, závodné jedálne a iné zariadenia spoločného stravovania a spôsob jej výpočtu.
(2) Tento výnos sa nevzťahuje na
(3) Požiadavky na označovanie potravín na osobitné výživové účely a dietetických potravín na osobitné medicínske účely[1]) nie sú týmto výnosom dotknuté.
(2) Výživové tvrdenie je každé znázornenie a reklamné oznámenie, ktoré udáva, odporúča alebo naznačuje, že potravina má osobitné výživové vlastnosti vzhľadom na
(3) Bielkoviny sú všetky bielkoviny v potravine; ich množstvo sa vypočíta vynásobením množstva dusíka stanoveného Kjeldahlovou metódou faktorom 6,25.
(4) Sacharidy sú všetky sacharidy v potravine, ktoré sú metabolizované v ľudskom organizme vrátane alkoholických cukrov (polyolov).
(5) Cukry sú všetky monosacharidy a disacharidy v potravine okrem alkoholických cukrov (polyolov).
(6) Tuky sú všetky lipidy v potravine vrátane fosfolipidov.
(7) Nasýtené mastné kyseliny sú mastné kyseliny bez dvojitej väzby.
(8) Mononenasýtené mastné kyseliny (monoénové mastné kyseliny) sú mastné kyseliny s jednou dvojitou cis-väzbou.
(9) Polynenasýtené mastné kyseliny (polyénové mastné kyseliny) sú mastné kyseliny s cis, cis-metylén prerušenými dvojitými väzbami.
(10) Vláknina sú polysacharidy s tromi alebo viacerými monomérnymi jednotkami, ktoré sa netrávia ani nevstrebávajú v ľudskom tenkom čreve a patria do týchto kategórií:
(11) Priemerné množstvo živín je hodnota, ktorá najvhodnejšie vyjadruje množstvo určitej živiny, ktoré potravina obsahuje; je ovplyvnené variabilitou množstva živín v závislosti od ročného obdobia, plemena alebo odrody, spôsobu výživy, lokality, štádia zrelosti a i., ako aj spotrebiteľskými zvyklosťami a ďalšími faktormi, ktoré môžu spôsobiť zmenu aktuálnej hodnoty.
(12) Významné množstvo vitamínov a minerálnych látok je množstvo vitamínov a minerálnych látok väčšie ako 15 percent odporúčanej dennej dávky podľa prílohy č. 1 v 100 g alebo v 100 ml potraviny alebo v jednom balení, ak toto balenie obsahuje len jednu porciu potraviny.
(2) Ak sa výživové tvrdenie uvádza v označení potraviny, pri jej prezentácii alebo v jej reklame, okrem všeobecne zameranej reklamnej akcie, je označenie výživovej hodnoty povinné.
(3) Informácia o druhu alebo množstve živín v potravine nie je výživovým tvrdením, ak túto informáciu požaduje osobitný predpis.[2])
(4) Výživové tvrdenia sa môžu týkať len energetickej hodnoty a živín uvedených v § 2 ods. 1 písm. b) a látok, ktoré patria do niektorej skupiny týchto živín alebo sú ich zložkami.
(5) Ak sa v označení potraviny uvádza výživová hodnota, musia sa údaje uvádzať podľa skupiny 1 alebo skupiny 2, a to v tomto poradí:
(6) Ak sa výživové tvrdenie vzťahuje na cukry, nasýtené mastné kyseliny, vlákninu alebo sodík, musia sa údaje uvádzať podľa skupiny 2.
(7) Označovanie výživovej hodnoty môže tiež zahŕňať označenie množstva jednej látky alebo niekoľkých z týchto látok:
(8) Ak sa v označení potravín uvádza výživové tvrdenie, uvedenie látok patriacich do niektorej skupiny živín podľa odseku 5 alebo 7 alebo ich zložiek je povinné. Okrem toho, ak sa uvádza množstvo polynenasýtených mastných kyselín, mononenasýtených mastných kyselín alebo cholesterolu, potom sa musí uvádzať aj množstvo nasýtených mastných kyselín, pričom táto hodnota neznamená údaj o výživovej hodnote podľa odseku 4.
(2) Základom pre výpočet energetickej hodnoty sú priemerné množstvá živín založené na analýze potravín alebo získané výpočtom.
(2) Údaje o výživovej hodnote sa vyjadrujú na 100 g alebo 100 ml potraviny. Okrem toho možno tieto údaje vyjadrovať na dávku, ktorej množstvo je vyznačené, alebo na jednu porciu, ak je uvedený ich počet v balení.
(3) Údaje podľa odsekov 1 a 2 možno uvádzať aj graficky podľa predpísaných vzorov[3]).
(4) Údaje o vitamínoch a minerálnych látkach musia byť taktiež uvedené v percentách odporúčanej dennej dávky podľa prílohy č. 1, pričom sa vyjadrujú na množstvá potraviny uvedené v odseku 2; možno ich uvádzať aj graficky.
(5) Uvádzané množstvá sa vzťahujú na potravinu v stave, v akom sa umiestňuje na trh. Môžu sa však vzťahovať aj na potravinu po príslušnej úprave, ak sú pripojené podrobné pokyny na túto úpravu a je uvedené, že údaje sa týkajú potraviny pripravenej na priamu spotrebu.
(6) Ak sa uvádzajú cukry alebo alkoholické cukry, alebo škrob, musia sa tieto údaje uvádzať bezprostredne za údajmi o množstve sacharidov v gramoch z toho:
(7) Ak sa uvádza množstvo mastných kyselín alebo typ mastných kyselín, alebo množstvo cholesterolu, musia sa tieto údaje uvádzať bezprostredne za údajom o množstve tuku v gramoch z toho:
(8) Hodnoty živín sa musia uvádzať ako priemerné množstvo živín založené na výsledkoch
(9) Metóda stanovenia množstva vlákniny v potravinách je uvedená v prílohe č. 2.
(10) Ak je na spotrebiteľskom obale dostatok miesta, musia byť údaje o výživovej hodnote uvádzané na jednom mieste v tabuľkovej forme s priradenými číselnými hodnotami. Ak to priestor na obale nedovoľuje, uvádzajú sa údaje v riadku. Tlač týchto údajov musí byť urobená čitateľne a nezmazateľne a údaje musia byť umiestnené na dobre viditeľnom mieste.
Potraviny, ktorých výživové hodnoty nie sú označené podľa tohto výnosu, možno umiestňovať na trh najdlhšie do 31. októbra 2012.
Zrušuje sa výnos Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky z 24. júna 2002 č. 1519/2002 – 100, ktorým sa ustanovuje rozsah výživového tvrdenia, spôsob uvádzania výživovej hodnoty potravín a spôsob jej výpočtu v znení výnosu Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky z 28. októbra 2002 č. 2743/2002 – 100 a výnosu Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky z 21. júla 2004 č. 1905/2004 – 100.
Tento výnos nadobúda účinnosť 31. októbra 2009.
[1]) Výnos Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 25. júla 2007 č. 16 826/2007 – OL, ktorým sa vydáva hlava Potravinového kódexu Slovenskej republiky upravujúca požiadavky na potraviny na osobitné výživové účely a na výživové doplnky (oznámenie č. 370/2007 Z. z.).
[2]) Napríklad výnos Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 25. júla 2007 č. 16 826/2007 – OL (oznámenie č. 370/2007 Z. z.).
[3]) Článok 5 a 7 rozhodnutia Rady 1999/468/ES z 28. júna 1999, ktorým sa ustanovujú postupy pre výkon vykonávacích právomocí zverených Komisii (Ú. v. ES L 184, 17.7.1999)